הצגות, בימוי בית בתיאטרון הבימה – 1974-1979

"הביתה, הביתה" –מאת י.סובול 1977 הבימה

הביתה הביתה
מס' הצגה: 325
הצגת בכורה: 07/10/1978
מספר הצגות: 163

יוצרים

מאת : יהושע סובול
בימוי : עומרי ניצן
תפאורה ותלבושות : אלי סיני
מוסיקה : פולדי שצמן

שחקנים

קובה ליפשיץ : מישא אשרוב
חיים פלדמן : נחום בוכמן
יפה אשתו : מרים זוהר
טובה : עדה טל
סנדרה ווייס : אביבה מרקס
מיטיה זוגובסקי : רפאל קלצ'קין
יהודה קפלן : יצחק שילה
ספקטור : חיים שנער
אראלה : הילה מוסקוביץ
מיכה : עופר קציר

מקץ חמש שנות היעדרות, שבמרוצן לחם בחזיתות מלחמת העולם השניה בשורות הצבא הבריטי ועסק בהעפלה, עומד יהודה קפלן לשוב לבית בכפר שרון.

אשתו, יפה, נקרעת בינו לבין מאהבה, קובה ליפשיץ, מנהל משק בית-קפלן, אשר במרוצת חמש השנים הללו, הכפיל את רכוש המשפחה הודות לכשרונותיו הפיננסיים ולעסקות מפולפלות שביצע.

עם שובו הביתה, ב-28 בנובמבר 1947, ערב החלטת האו"ם על חלוקת ארץ ישראל והקמת מדינה יהודית, כבר מצפה ליהודה תפקיד חדש בשורות ה"הגנה", אך האיש עייף ממלחמות, ולרגע הוא משלה את עצמו שיינתן לו להשתקע בביתו, ולמצוא מנוחה ואושר בחיק משפחתו.

ההוויה הציבורית והפרטית חוברות יחדיו לשוב ולהוציא את יהודה מביתו, אליו שב ליממה אחת.

ביום שבו מחליטה עצרת האו"ם על הקמת מדינה יהודית, מגלה יהודה קפלן, איש המלחמות, שאת קיומו בביתו ובחיק אשתו תפס זה מכבר עובדו לשעבר, איש הנאות-החיים, איש הכספים – קובה ליפשיץ.

מן העיתונות:

מה שה"ה סובול וניצן הצליחו לעשות הוא לכתוב אופרת סבון ישראלית על רקע אירועים גורליים בתולדות עם ישראל. אין שום דבר רע באופרת סבון ישראלית, אפשר גם לספר תולדותיה של משפחה ולהראות את הדברים הקטנים היומיומיים שבה, כי גם זאת השתקפות של חיינו. אלא שאז, לא מוכרחים להסתפק בטרילוגייה, אפשר עשרים או שלושים פרקים ואפילו יותר. ועדיף בטלוויזיה שהיא המדיום שנועד לכך.ואם איננו מסוגלים להתמודד עם קלאסיקונים בדרמה, אולי גם הריאליזם הקטן, הזעיר, הבורגני – הוא הישג. אבל הישג כזה נמדד לא בקריטריונים אמנותיים, אלא בקני מידה מקצועיים של איכות כתיבה, אריגת עלילה ובניית דמויות. בעניין זה, נכשל סובול כשלון חרוץ.

מיכאל הנדלזלץ."הארץ". 27.12.1978