הצגות, בימוי בית בתיאטרון הבימה – 1974-1979

"הגג" – מאת הלל מיטלפונקט 1976 התיאטרון הלאומי הבימה

הגג
מס' הצגה: 305
הצגת בכורה: 31/03/1976
מספר הצגות: 47

יוצרים

מאת : הלל מיטלפונקט
בימוי : עומרי ניצן
תפאורה ותלבושות : יוסף קרל

שחקנים

שושנה : סטלה אבני
בן ציון : נחום בוכמן
דובי : שרגא הרפז
גבי : אלכס פלג
טליה : דליה פרידלנד
פנחס : ישראל רובינצ'יק
גלוריה : סנדרה שדה

פגישה משפחתית על הגג

פגישה משפחתית מחודשת אחרי שלוש שנות פרידה – פגישה הנמשכת במפתיע מערב עד בוקר בדירת גג בתל אביב בסביבות הרחובות מלצ'ט-נחמני, בפברואר 1975.

המשפחה, כמו מתחפרת בתוך עצמה ומוקפת גדר חשמלית : זר לא יבוא אל תוכה. גם שלט תלוי שם : אסור לצלם.

אנחנו מצלמים.

אופיה הדומיננטי המסויים של אם המשפחה מניע מערכת יחסים ומחולל רצף אירועים שראשיתם בעבר והמשכם בהווה, בעצם רגע המחזה ; אירועים ההופכים את פגישת המשפחה המחודשת למוקד מתח של כוחות נוגדים וסותרים זה את זה – בתוך כל אלה מתפתח המחזה אל סופו הבלתי נמנע. סוף – שהוא פועל יוצא ממרקם המתחים והיחסים בתוך המשפחה הזאת.

מתוך העיתונות:

"המחבר – הלל מיטלפונקט עדיין צעיר, בן 27, זקוק עוד לזמן כדי להבשיל ולכתוב מחזה שמרכיביו לא ייראו כאילו נדבקו זה לזה ללא צו אורגני. כל ההדים חודרים אל חלל הבמה כלחנים נרגשים, נחנקים בהמולת הצעקות ההסטריות של כמעט כל הדמויות של ההצגה, פרט לאלו של טליה (דליה פרידלנד) ופנחס (ישראל רובינצ'יק) ובמידה מסויימת גם דמותו של דובי (שרגא הרפז). הפחתה בטונאז' הצריחות הייתה מעלה את רמת המשחק ואמינותו.

הבמאי עמרי ניצן ידע יחד עם האחראי על התאורה, נתן פנטורין, כיצד לתאם את הפסקת הדיבור עם הפסקת האור. ואנו עדיין מצפים למחזה המקורי על במותינו… !

ד"ר חיים גמזו. "הארץ". 03.1976

אם יש מי ש'הגג' מהווה בשבילו תמרור חשוב בעבודתו, הרי זה הבמאי עמרי ניצן שיצר הפעם הצגה מגובשת, מאופקת ועצורה כאגרוף קפוץ. זו עבודה ממושמעת מאוד, מופנמת יחסית המתרכזת בעיקר ביחסי הגומלין בין הדמויות שעל הבמה, ובמניעים ולא במסגרת החיצונית ובתוצאות.

עידית זרטל. "דבר". 17.05.1976