הצגות, בימוי בית בתיאטרון הבימה – 1974-1979

"הלילה ה12" – מאת ויליאם שייקספיר 1980 – התיאטרון הלאומי הבימה

הלילה ה-12
מס' הצגה: 339
הצגת בכורה: 25/09/1980
מספר הצגות: 140

יוצרים

מאת : ויליאם שייקספיר
תרגום : רפאל אליעז
בימוי : עומרי ניצן
תפאורה : אדריאן ווקס
תלבושות : רות דר
מלחינים : פולדי שצמן , גרי אקשטיין , יוני רכטר
ניהול מוסיקלי : פולדי שצמן
תנועה : רות מוטס

שחקנים

אורסינו : אלי דנקר
סבסטיאן : שמואל וילוז'ני
אנטוניו : רולף ברין
רב חובל : קרול מרקוביץ
ולנטין : אלי גורנשטיין
קוריו : חיים חובה
סר טובי : מוסקו אלקלעי
סר אנדרו : גדעון זינגר
מלווליו : ניסים עזיקרי
פביאן : יעקב בן-סירא
פסטה, ליצן : עזרא דגן
אוליביה : יונה אליאן קשת
ויולה : מיקי קם
מאריה : דליה פרידלנד
אנשי החצר : הלל בין , נילי גלבלום , אלה גלילי , יצחק גליקשטיין , יהודית דותן , רפי יחזקאל , מזל מלכה , מלי קדם

קומדיית טעויות רומנטית על שני תאומים : ויולה וסבסטיאן, שספינתם נשברת והם נקלעים לחוף איליריה ולמערבות של אהבה וקינאה. כדי להגן אל תומתה מתחפשת ויולה לגבר בשם סזאריו והופכתו למשרתו של הדוכס האציל אורסינו ואף מתאהבת בו. הדוכס מאוהב באוליביה, הגבירה החסודה שמתנזרת מכל חברת גברים מאז מתו עליה אביה ואחיה ובאובסיסיביות מחזר אחריה. לכן הוא ממנה את ויולה-סזאריו כשליחו לדבר האהבה. כאשר פוגשת בו אוליביה היא מתאהבת בשליחו הצעיר והעדין של הדוכס באותה העת נכנס גם סבסטיאן, אחיה התאום של ויולה לעיר יחד עם אנטוניו- רב החובל שהציל אותו. סבסטיאן זהה לחלוטין במראהו לוויולה המחופשת ומכאן מתחיל הבלבול. הלילה ה – 12 הוא סיפור אירוטי על אהבה בין גבר, אישה ונער, סיפור מצחיק עד דמעות על שיכור מועד, אביר מטומטם ומשרתת ערמומית וסיפור עצוב על יהירות ועל בדידות.

מן העיתונות:

"הצגת עמרי ניצן עליזה, משעשעת, עשירה בהמצאות ומצטיינת בעבודה עם שחקנים וותיקים בשבירת דמותם הקבועה שהתגבשה במשך השנים. ההישג של ההצגה בשטח המשחק שייך ללא ספק לנסים עזיקרי שנותן כל מה שיש לו בעיצוב דמותו של מלבוליו הוא מועסק לאחרונה הרבה בתיאטרון ומפתיע כאן במשחק מלא חיים וביכולת אשר לא תיארנו לעצמנו שהוא מצטיין בה. משחקו מהווה שיא הקריירה הארוכה שלו. ההפתעה השניה של הערב היא מיקי קם. שחקנית זמרת צעירה מגלה כשרון חי ותוסס. עזרא דגן, עמוד התווך של ההצגה, כמעט ואינו יורד מן הבמה ותמיד מעורר עניין.

דליה פרידלנד מגלה שיש לה גם חוש קומי, דבר שלא ידענו עד כה, והדמות שהיא מעצבת טובה מאוד. הוא הדבר עם גדעון זינגר המצליח ליצור דמות משעשעת. יחד עם מוסקו אלקלעי , בן זוגו המצויין, והזוג מעורר רעמי צחוק. בסיכום, זו הצגה עליזה, משעשעת, צבעונית שכדאי לבקר בה בשל שני הישגיה : הבימוי הרענן והעיקר – משחקו של נסים עזיקרי שנחרת בזיכרון וחודר לעומק.

ד"ר אמיל פוירשטיין. "הצופה". 03.10.1980

"מחזה זה מהווה כר פעולה מצויין לקומיקאים מעולים כגדעון זינגר באחד מתפקידיו הטובים ביותר, מוסקו אלקלעי, יעקב בן סירא ובעיקר עזרא דגן במפגן משולב של משחק, פנטומימה, שירה ואפילו נגינה הומוריסטית. משחקו של נסים עזיקרי נוגע ללב ודליה פרידלנד מוכיחה כי לשאר כישוריה הוסיפה את ריקוד הפלמנקו. סך הכל, קומדיה משעשעת וצבעונית עם הברקות מקוריות של הבמאי עמרי ניצן

"במחנה". 5.11.1980