הצגות, מנהל אומנותי ובמאי תיאטרון הקאמרי 1993-2019

"הילד חולם" מאת חנוך לוין (ההצגה, 2018)

מאת חנוך לוין

בימוי: עמרי ניצן

תפאורה ותלבושות: פולינה אדמוב     

מוסיקה: יוסף ברדנשווילי

תאורה: קרן גרנק

כוריאוגרפיה: מירי לזר

 משתתפים לפי סדר הא'-ב'

שלומי אברהם, אושרת אינגדשט, רות אסרסאי, הדר ברוך, רון גליק, נמרוד דגן,  עידו חומסקי מלאך,

בן יוסיפוביץ', רביב מדר, רוני מרחבי, ניל משען , נורמן עיסא, אליעד סודאי, אסף פרי, זיו קלייר, אלכס קרול, שחר רז, אולה שור סלקטר, נעמה שטרית, ערן שראל.

ב 13 במאי 1939, בעקבות מאורעות הדמים של "ליל הבדולח", יצאה מנמל המבורג שבגרמניה הספינה "סנט לואיס" כשעל סיפונה 936  פליטים יהודים בדרכה לקובה. רשויות ההגירה הקובניות סרבו לקבלם.

האנייה הרדופה החלה לנדוד מנמל לנמל בתקווה למצוא ארץ שתיאות לקלוט את נוסעיה. סיפור הספינה שהיווה  את הבסיס לסרט "ספינת הארורים" שימש השראה מסויימת לחנוך לוין לכתיבת המחזה "הילד חולם".(הסיפור הובא ע"י יצחק לאור בכתב העת "מטעם").

יצירת המופת של חנוך לוין היא מסע בריחה לארץ רחוקה, לעבר הלא נודע, מנוסה מעבר מאיים לעתיד מנחם. כשרונו של חנוך לוין באריגת שתי וערב של מצבים קומיים סאטיריים עם פיוט רב הבעה, מוביל לחוויה רגשית וחושית, העוסקת בצורה מפוכחת במהות הקיום האנושי."הילד חולם" שכולו חמלה ואהבת אדם, הוא אחת מפסגת המחזאות הישראלית. נוגע ללב, מרגש, מרתק, ומבריק.

הצגות ראשונות פברואר 2018

"הילד חולם" שכולו חמלה ואהבת אדם הוא מחזה נוגע ללב שכתב חנוך לוין,

בהשראת הסיפור האמיתי של הספינה "סנט לואיס" שנשאה 936  פליטים יהודים,

שברחו מגרמניה הנאצית ולא מצאו ארץ שתיאות לקלוט אותם.

בשיתוף התיאטרון הלאומי הבימה

הילד חולם

הביקורת משבחת

 " 'הילד חולם' בתיאטרון הקאמרי ובתיאטרון הבימה – הצגת חובה" (גל"צ, 23.2.18)

"הילד חולם״ הוא אירוע בימתי חשוב … אל תחמיצו! "- (הבמה 21.2.2108)

"ההצגה הכי מרגשת שראיתי בחיים" (-מאקו 27.2.2018)

"גרסה מופלאה למחזהו המפוכח של חנוך לוין…בימוי נפלא של עמרי ניצן, צוות שחקנים משובח" (לאישה 28.2.2018)

"המסע שחנוך לוין לוקח אותנו אליו … הוא חוויה. ובשביל מה אנחנו הולכים לתיאטרון? לעבור חוויה… "הילד חולם" חוויה תיאטרונית עשירה ברגש ובעוצמה". (מגאפון 21.2.2018)

"…"הילד חולם" הוא פאר היצירה של חנוך לוין . ההפקה המשותפת החדשה של תיאטרון הבימה ותיאטרון הקאמרי מספקת פרשנויות מרתקות לטקסט המופתי של לוין… אתם מוכרחים להתנסות בחוויה התיאטרונית החד פעמית הזו. מי יודע, אולי זו ההצגה הכי מרגשת שראיתם בחיים"  (-מאקו 27.2.2018)

"… מחזהו בעל העוצמה של חנוך לוין  מקבל בבימויו של עמרי ניצן את מגע ידו, בכך שהאכזריות האנושית מרוככת תוך תנועה ושירה" (ניוז 1 22.2.2018)

הביקורות משבחות

הילד חולם ביקורת מרגשת בגלובס

צבי גורן אתר "הבמה":

http://www.habama.co.il/Pages/Description.aspx?Subj=1&Area=1&ArticleId=29660

הילד חולם ירמי עמיר אתר מגפון

המסע שחנוך לוין לוקח אותנו אליו אינו מסע קל. לעיתים הוא קשה ותובעני. אבל הוא חוויה. ובשביל מה אנחנו הולכים לתיאטרון? לעבור חוויה. לפעמים היא מצחיקה, לפעמים היא מרגשת, לפעמים היא עצובה. "הילד חולם" היא הצגה צנועה וחוויה תיאטרונית עשירה ברגש ובעוצמה. ירמי עמיר

ניר סלונים מאקו  ביקורת על הילד חולם

בעיני רבים "הילד חולם" הוא פאר היצירה של חנוך לוין ז"ל, ולא לשווא. ההפקה המשותפת החדשה של תיאטרון הבימה ותיאטרון הקאמרי מספקת פרשנויות מרתקות לטקסט המופתי של לוין. אם לא צפיתם בהצגה המקורית, ורוב הסיכויים שלא, אתם מוכרחים להתנסות בחוויה התיאטרונית החד פעמית הזו. מי יודע, אולי זו ההצגה הכי מרגשת שראיתם בחיים ניר סלונים-מאקו

הילד חולם עליס בלומנטל

מחזה לא פשוט וסטנדרטי, בעל עוצמה וחיות בהתאם.

מחזהו של חנוך לוין "הילד חולם" מקבל בבימויו של עמרי ניצן בת' הקאמרי את מגע ידו, בכך שהאכזריות האנושית מרוככת תוך תנועה ושירה

עליס בליטנטל ניוז1

הילד חולם דבורה נמיר המלצות היום

הוויזואליה בתחנות-תמונות ההצגה, שהעמיד הבמאי, עומרי ניצןשחזר לביים את המחזה לאחר שביים אותו כאופרה בהלחנתו של גיל שוחט ב – 2010 – היא מרתקת. כל תמונה בהצגה היא קומפוזיציה מאוזנת שלובה בכוריאוגרפיה הספק אלימה של מירי לזר, נשענת על ההלחנה המורכבת של יוסף ברדנשווילי. תזמור מחרוזת שירי ילדים ידועים בסצנה הפותחת של מקבץ הילדים המתים, הוא מופת לתזמור מקסים, שלוב באקורדים קונסוננטיים ודיסוננטיים. התפאורה המינימליסטית של פולינה אדמוב על התלבושות המרוטות של הפליטים שעיצבה, המדים הקלגסיים וגזרת השמלה הסקסית של רות אסרסאי, ממחישים על-תקופה. התאורה של קרן גרנק, משלימה את אווירת האין מוצא.

דבורה נמיר המלצות היום

אילת דקל על הילד חולם באנגלית